Жовтіє листя буряка: що робити, щоб не втратити врожаю
В першу чергу пожовтіння листя буряків означає, що рослина захворіло або атаковано шкідниками. Також ця неприємність може трапитися з-за неправильного догляду. Потрібно розібратися в причинах проблеми, виявити їх і вибрати шляхи вирішення.
Чому листя змінюють забарвлення
Якщо нижні листочки почали жовтіти і відсихати в той момент, коли овочі майже дозріли і скоро потрібно буде збирати врожай – це нормальне явище. В решті випадку варто насторожитися.
Слід вивчити всі причини пожовтіння бадилля і розібрати кожну окремо. Основних чинників усього чотири:
- недолік поживних речовин;
- нестача вологи;
- хвороби;
- комахи-шкідники.
Нестача вологи в грунті
Буряк не потребує рясному поливі, для нормального розвитку достатньо всього лише регулярно зрошувати грядки. З моменту посіву і до появи масових сходів необхідно підтримувати легку вологість грунту. Активний полив можна починати в момент формування коренеплодів – не менше 20 літрів на квадратний метр. За два тижні до збору врожаю зрошення необхідно припинити.
Важливо. У посушливу погоду кількість води рекомендується збільшити, у дощову – призупинити процес поливу.
На рослина впливає не тільки недолік, але і надлишок вологи. Якщо коренеплід отримає мало вологи, то буде погано розвиватися, а якщо багато – почне гнити коренева система і з’являться патогенні мікроорганізми.
Недолік корисних речовин
Бадилля буряка по-різному відгукується на нестачу того чи іншого речовини: може почервоніти, пожовтіти або покритися бурими плямами.
Саме жовтий колір листя говорить про нестачу азоту – елемента, який відповідає за формування гички коренеплодів. Пожовтіння по краях листової пластини може свідчити про брак марганцю.
Довідка. Червона забарвлення сигналізує про нестачу магнію, а коричневі плями на листі – про недостатньому вмісті заліза або бору.
Дефіцит поживних речовин потрібно обов’язково заповнювати. Головне-дотримувати дозування і не перестаратися, щоб не отримати зворотний ефект.
Хвороби
Фарбування листя часто повідомляє про наявність хвороби. Цей симптом може бути ознакою таких хвороб.
- Бура гнилизна – незважаючи на те, що хвороба вражає коренеплід, про її наявність можна дізнатися з недорозвиненою жовтої бадиллі.
- Несправжня борошниста роса – грибок, який поширюється через забруднені рослинні залишки, вітер і воду. Деформація листків, поява сіро-пурпурного нальоту, пожовтіння і в’янення говорять про зараження рослини цією недугою.
- Жовтяниця – захворювання починається з пожовтіння верхівок листя і поширюється по всій бадиллі. Може знизити врожайність на 25-60 %.
- Іржа – захворювання, що характеризується круглими оранжевими плямами на листі. Через деякий час вони жовтіють і відмирають через порушення
- Церкоспороз – небезпечний грибок, що провокує деформацію плода. Проявляється у вигляді світло-бурих плям з коричневою або червоною облямівкою.
- Чорна ніжка – провокується цілим набором бактерій і грибків, вражає кореневу систему, в більшості випадків з’являється з-за надлишку вологи.
Методи профілактики захворювань дуже прості:
- вирощування при збалансованому добриві;
- дотримання сівозміни;
- розведення стійких сортів;
- своєчасне розпушування грунту і полив;
- обробка посівів фунгіцидами;
- термообробка насіння і попереднє знезараження ґрунту.
Якщо рослина все-таки захворіли, потрібно використовувати більш серйозні кошти – спеціалізовані препарати згідно з інструкцією.
Комахи-шкідники
Паразити представляють найбільшу небезпеку для молодих рослин, але також вони можуть атакувати і вже зрілі бурякові посіви.
Існує кілька видів таких комах:
- Блошко – це невеликий жук бронзового кольору з плямами на крилах. Комаха атакує в основному молоді рослини, на його личинки – коріння.
- Довгоносик – паразит сірувато-коричневого кольору довжиною 12-16 міліметрів. Перекушує бурякові аркуші, після чого рослина перестає розвиватися. Комаха особливо небезпечно для паростків.
- Мінуюча муха – комаха сіро-коричневого кольору, досягає майже сантиметра в довжину. Прогризають бадилля і проникають всередину, утворюючи всередині порожнини. Пошкоджені листки жовтіють і засихають.
- Попелиця – чорно-зелене або коричневе комаха без крил. Висмоктує соки з рослини, з-за чого воно перестає розвиватися.
- Щитоноска – плоский шкідник коричневого або зеленого кольору. Відкладають яйця на листя буряків. Після появи личинки починають вигризати в них дірочки і можуть навіть обглодать листову пластину повністю.
З комахами-шкідниками необхідно починати боротьбу якомога раніше – до скручування листя. В даному випадку добре допомагають обприскування інсектицидами, мильним розчином, тютюновим настоєм, відваром полину.
Важливо. Потрібно обробляти не тільки самі рослини, але і грунт на грядках і в міжряддях.
Для профілактики рекомендується:
- очистити грунт восени від рослинних залишків та перекопати, щоб паразитам ніде було зимувати;
- посіяти поруч календулу, герань, волошка або кріп, щоб залучити корисних комах – златоглазок і сонечок, які захистять від шкідників;
- періодично перебирати зібрані коренеплоди.
Висновок
Зелена гичка – ознака здоров’я буряків. Знаючи все про причини пожовтіння листя рослини і про те, як це виправити, можна ефективно боротися з цією напастю. Потрібно лише правильно вносити добрива, дотримуватись режиму поливу, боротися з хворобами і шкідниками і робити профілактику.